درخواست رسیدگی خارج از نوبت به لایحه قضازدایی/ اجماع نظر اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در تصویب این لایحه

خبرگزاری میزان- میرکوهی گفت: با توجه به اجماع اعضای کمیسیون مبنی بر موثر بودن لایحه قضازدایی تعیین تکلیف و در نهایت تصویب این لایحه در دستور کار جدی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار دارد.

«عبدالعلی میرکوهی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی قضایی خبرگزاری میزان، در رابطه با وضعیت لایحه قضازدایی اظهار کرد: این لایحه در نوبت رسیدگی کمیسیون حقوقی و قضایی است.

وی با اشاره به درخواست رسیدگی خارج از نوبت بر لایحه قضازدایی تصریح کرد: بسیاری از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و سایر حقوقدانان بر روی این لایحه اجماع‎نظر دارند و معتقدند خیلی از موارد را می‌توان جرم زدایی یا قضازدایی کرد.

میرکوهی با بیان اینکه لایحه مذکور در نوبت رسیدگی کمیسیون حقوقی و مجلس قرار دارد، تصریح کرد: با توجه به اجماع اعضای کمیسیون مبنی بر موثر بودن لایحه قضازدایی تعیین تکلیف و در نهایت تصویب این لایحه در دستور کار جدی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار دارد.

گفتنی است، افزایش و تراکم بیش از حد پرونده‌ها و محکومیت‌های کیفری از یک طرف و تکالیف و وظایف بسیاری که طبق مقررات برای دستگاه قضایی پیش‌بینی شده، سبب شد تا مرکز مطالعات و پژوهش قوه قضاییه حدودا ده سال پیش پس از بررسی‌های مدقانه و نشست‌های طولانی و تخصصی با وکلاء، حقوقدانان و قضات، لایحه قضازدایی و جرم‌زدایی را تهیه و ارائه کند.

لا‌یحه قضازدایی در راستای سیاست حبس‌زدایی، کاهش عناوین مجرمانه، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس تهیه شد و مواردی همچون ضرورت جرم‌زدایی از قوانین کیفری، گسترش سیاست قضازدایی، استفاده از کمیسیون‌های شبه‌قضایی در رسیدگی‌ها، حذف برخی عناوین مجرمانه از قوانین در این لایحه لحاظ شده است.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

لطفا کد امنیتی را بارگذاری مجدد انجام دهید

تمام حقوق این سایت برای © 2019 کانون سردفتران و دفتریاران خراسان. محفوظ است.