جلسه مشترک اداره کل ثبت اسناد و املاک _کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی ، جمعیت ازدواج و طلاق و شهرداری مشهد

                           در نشست مشترکی که با حضور مدیر کل ثبت اسناد و املاک،رئیس کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی

،رئیس جمعیت سردفتران ازدواج و طلاق و نیز خزانه دار و مدیر کل درآمد عمومی شهرداری مشهد ،عدم تجارتی بودن فعالیت دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق تصریح شد.
جلسه مذکور با محوریت موضوعاتی از جمله ساماندهی تابلوهای دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق _وضعیت عوارض صنفی و کسب و پیشه و تجاری موقت یا دائم دفاتر در محل سالن جلسات اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی برگزار شد.

✅مستندات متقنی در خصوص عدم شمول تجاری بودن دفاتر اسناد رسمی وجود دارد.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی با اشاره به اینکه برابر ماده ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی سردفتران از اشتغال به امر تجارت منع شده اند و از سویی دیگر دفاتر اسناد زیر مجموعه قوه قضائیه بوده و نسبت به ارائه ی خدمات ثبتی به مردم اقدام می نمایند لذا تلقی امر تجارت به این نهاد فاقد وجاهت می باشد
وی افزود : چنانچه فعالیت دفاتر اسناد رسمی را تجاری قلمداد نمائیم به معنای آن است که سردفتر تاجر بوده و بالتبع آثار امر تجارت از جمله ورشکستگی بر او بار می شود در حالیکه این چنین نیست .
محمدرضا غلامپور تاکید کرد در بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها قانونگذار تصریح نموده دائر کردن دفتر وکالت و مطب و دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق به وسیله ی مالک از نظر این قانون تجاری محسوب نمی شود و این امر از لحاظ قواعد اصولی موید مفهوم مخالف نیست زیرا وصف ، مفهومِ مخالفِ صحیحی ندارد و نمیتوان قائل بر این بود که مستاجرین الزاما می بایست نسبت به اخذ مجوز تجاری اقدام نمایند

✅دفاتر اسناد رسمی در وصول مطالبات شهرداری نقش ارزنده ای ایفا می نمایند.

در ادامه این نشست مدیر کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی تاکید نمود از مجموع وصولی های حق الثبت اسناد توسط دفاتر اسناد رسمی هشت درصد آن متعلق به شهرداری بوده و علاوه بر این در حوزه ی تنظیم اسناد راجع به اموال منقول و یا غیر منقول مطالبات شهرداری از جمله عوارض توسط دفاتر وصول می شود لذا انتظار داریم شهرداری مشهد با این نهاد تعامل بهتری داشته باشد.

✅در جهت سیما و منظر شهر تابلو دفاتر اسناد رسمی می بایست ساماندهی شود.
خزانه دار شهرداری با تاکید بر اینکه برخی دفاتر اسناد رسمی بر خلاف مصوبات شورای شهر و علی رغم تذکرات متعدد نسبت به نصب تابلوهای خارج از مصوبه اقدام نموده اند، مواردی از جمله نصب تابلو بر روی پشت بام و یا نصب تابلوهای غیر متعارف در برخی مناطق از جمله بلوار شهید ساجدی از این قبیل است .

✅اخذ عوارض صنفی نه از حیث تجاری بودن فعالیت دفاتر اسناد رسمی بلکه از حیث عارضه ای است که دفاتر اسناد رسمی برای شهر ایجاد می نمایند.
مدیر کل درآمد شهرداری مشهد افزود چنانچه عوارضی تحت عنوان عوارض صنفی از دفاتر اخذ می

شود از منظر فعالیت تجارتی دفاتر نیست بلکه از حیث عارضه ی است که دفاتر برای شهر ایجاد می نمایند
به طور مثال طبیعی است که در اطراف دفترخانه مراجعین نسبت به پارک خودرو اقدام می نمایند و هزینه هایی برای شهرداری ایجاد می شود

✅در خاتمه مقرر شد کار گروهی متشکل از اداره کل ثبت اسناد و املاک _کانون سردفتران و دفتریاران و شهرداری مشهد در جهت شیوه نامه ای راجع به نصب تابلو دفاتر در جهت سیما و منظر شهر تشکیل شده و دو سوم از مبالغ راجع به عوارض پیش گفته به عنوان معافیت از دفاتر اسناد رسمی کسر شود.
ضمنا مقرر شد تا قبل از تعیین تکلیف نهایی توسط کارگروه های مورد اشاره شهرداری مشهد از اقداماتی نظیر مطالبه عوارض کسب و پیشه و یا الزام به دریافت مجوز تجاری امتناع نماید

⚜️روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی⚜️

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.